Raniji polazak međunarodnog vlaka prema Stuttgartu i Zürichu
U utorak 12. studenoga 2024. u Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj u Zagrebu održan je stručni skup Spriječimo prometne nesreće na željezničko-cestovnim prijelazima: inženjerska rješenja, edukacija i mediji. Skup, organiziran u sklopu projekta Model projektiranja prometno-tehničkih elemenata ceste u zoni željezničko-cestovnih prijelaza kao dio Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa RH. Voditeljica projekta je prof. dr. sc. Danijela Barić.
Stručni skup organizirala je istraživačka skupina Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu koja se bavi edukacijom i prevencijom rizičnog ponašanja i nesreća sudionika u prometu, pod pokroviteljstvom Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Stručnom skupu nazočilo je 100-tinjak sudionika, predstavnika nadležnih ministarstava, upravitelja željezničke i cestovne infrastrukture, Grada Zagreba, prijevoznika, agencija, tvrtki, medija, akademske zajednice i ostalih dionika u čijoj su domeni željezničko-cestovni prijelazi.
Skup je otvorio prodekan Fakulteta prometnih znanosti prof. dr. sc. Mladen Nikšić, koji je istaknuo važnost multidisciplinarnog pristupa u unapređenju sigurnosti na prometnicama. Prisutne su pozdravili i ravnateljica Agencije za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu Alana Vukić te ravnatelj Agencije za sigurnost željezničkog prometa Želimir Delač.
U uvodnom dijelu stručnog skupa sudionike su, uz osvrt na temu stručnog skupa, pozdravili u ime svojih institucija prof. dr. sc. Mladen Nikšić (prodekan Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu), Alana Vukić (ravnateljica Agencije za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu) i Želimir Delač (ravnatelj Agencije za sigurnost željezničkog prometa).
Nakon uvodnog predavanja prof. dr. sc. Danijele Barić o mjerama usmjerenima na sprječavanje nesreća na željezničko-cestovnim prijelazima uslijedile su prezentacije. Nakon uvodnog dijela uslijedila su predavanja u tri tematska bloka: inženjerska rješenja, edukacija i mediji.
Predavanja u tematskom bloku inženjerska rješenja održali su Milan Vuković (načelnik sektora Uprave za željezničku infrastrukturu i promet u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture) koji je predstavio novi Program rješavanja prijelaza preko pruga za razdoblje od 2023. do 2027. godine, Subhi Tawfiq (član Uprave HŽ Infrastrukture), Zvonimir Viduka (direktor tvrtke Altpro), Zdravko Zdunić (izvršni direktor tvrtke RMT GRUPA), Dinko Brdarić (viši suradnik - specijalist u Odjelu za promet Sektora za održavanje i promet Hrvatskih cesta), Vlado Lovrić (šef Službe za sigurnost i zaštitu u HŽ Putničkom prijevozu) i Marina Bomeštar Gašparić (voditeljica ključnih kupaca u tvrtki Končar – električna vozila).
Predavanja u tematskom bloku edukacija održali su Josip Mataija (voditelj Službe prometne policije u Ministarstvu unutarnjih poslova), mr. sc. Vesna Šerepac (ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih), Vladimir Švrljuga (strojovođa i instruktor u HŽ Putničkom prijevozu), Damir Orehovec (student diplomskog studija Promet na Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i aktivni motociklist).
Završni dio događanja bio je posvećen ulozi medija u informiranju javnosti i prevenciji prometnih nesreća. Predavanja u tematskom bloku mediji održali su Ognjen Golubić (urednik i voditelj emisije Istrage prometnih nesreća), prof. dr. sc. Marko Alerić (predstojnik Katedre za metodiku nastave hrvatskoga jezika i književnosti Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu) i dr. sc. Sinan Alispahić (pomoćnik glavnog tajnika Hrvatskog autokluba).
Na kraju stručnog skupa voditeljica projekta prof. dr. sc. Danijela Barić zahvalila je svima na sudjelovanju i podršci u organizaciji stručnog skupa te predavačima, institucijama i tvrtkama uručila prigodne zahvalnice.
Cilj stručnog skupa bio je okupiti sve dionike koji su svakodnevno, u manjoj ili većoj mjeri, uključeni u problematiku željezničko-cestovnih prijelaza, kako bi se suradnjom, razmjenom znanja, iskustva i novih ideja diskutiralo o mogućim i primjenjivim inženjerskim rješenjima, potrebnoj sustavnoj i kontinuiranoj edukaciji te značaju medija u prevenciji nesreća.